شوک بزرگ: تیر خلاص به بازار نفت

شوک بزرگ: تیر خلاص به بازار نفت
شوک بزرگ: تیر خلاص به بازار نفت


همشهری آنلاین - بهزاد رنجبر: شوک بزرگ؛ قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس، در مبادلات روز دوشنبه، با سقوط سنگین ۴۰ درصدی، به زیر ۱۱ دلار رسید. این قیمت نفت تا ساعت ۶ بعد از ظهر روز دوشنبه، به وقت تهران است؛ پایین ترین قیمت، برای نفت آمریکا در ۲۰ سال گذشته.

به گزارش همشهری، با وجود آنکه انتظار می رفت پس از توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه‌ای، روند کاهش قیمت نفت متوقف شود اما انتشار گزارش‌هایی که نشان می‌داد سطح عرضه بسیار بیش‌تر از تقاضاست نفت را دوباره روی منحنی نزول قرار داد. منابع خبری می‌گویند: میزان مصرف انرژی در آمریکا، به دلیل شیوع کرونا، به کمترین حد در ۱۶ سال گذشته رسیده و در عین حال میزان ذخیره سازی نفت بر روی آب‌ها به شدت افزایش یافته است. قیمت نفت درپی شیوع کرونا، تحت تاثیر رکود جهانی اقتصاد، با افت سنگینی مواجه شده و از سطح ۶۵ دلار در هر بشکه تبه مرز ۱۰ دلار نزول کرده است.

عوامل سقوط دوباره قیمت نفت

توافق تولیدکنندگان عمده نفت (اوپک پلاس) در ۲۱ فروردین برای کاهش تولید روزانه۹.۷ میلیون بشکه ای در تاریخ بی سابقه بود. ۲۰ کشور با هماهنگی عربستان سعودی و روسیه و با وساطت غیرمعمول ایالات متحده برای کاهش تولید به توافق رسیدند اما به عقیده تحلیلگران بازار نفت این مقدار کاهش هنوز کافی نیست. تحلیلگران معتقدند برای جلوگیری از سیر نزولی قیمت، عرضه نفت باید تا ۳۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد با توجه به این موارد به نظر می‌ رسد توافق کاهش تولید در اوپک پلاس در کوتاه‌ مدت نمی‌ تواند ترمز سقوط قیمت نفت را بکشد. چنان که مدیر آژانس بین المللی انرژی گفته است اقدامات اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در شرایط کنونی برای افزایش قیمت کافی نیست.

علاوه بر این تولید سرسام آور نفت از سوی تولیدکنندگان در دو ماه مارس و آوریل باعث شده تا جهان در نفت غرق شود، به طوری که حجم ذخیره سازی نفت بر روی آب به عدد بی سابقه ۱۶۰ میلیون بشکه رسیده یعنی ۲ برابر نسبت به دو هفته پیش.

این عدد به آن معناست که همه تولیدکنندگان نفت باید دو روز کامل تولید نفت را متوقف کنند تا نفتکش های موجود در جهان از نفت خالی شوند. مطابق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا ظرفیت مخازن نگهداری نفت در حال اشباع است و زمانی که مخازن کاملا پر شوند، پالایشگاه ها چاره‌ای جز کاهش پالایش نفت خام ندارند که باعث می‌شود روند رشد ذخایر نفت شتاب بیشتری بگیرد.

این میزان ذخایر نفتی موجب شده است تا تولید کننده ها هم تولیداتشان را با تخفیف های گسترده در بازار های جهانی بفروشند به طوری که به گزارش رویترز، قیمت نفت و قراردادهای آتی با تخفیف های چشمگیری عرضه می شوند تا نفتی که خریدار ندارد یا در ژوئن به فضای نگهداری دسترسی ندارد را به فروش رسانند.

جنگ نفتی عربستان

خبرهای دریافتی حاکی است اقدام عربستان برای افزایش میزان ذخیره سازی نفت در خلیج مکزیک افزایش یافته، موضوعی که برخلاف خواست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ارزیابی شده و اقدام تهاجمی در جنگ جهانی نفت تلقی می‌شود.

به گفته تحلیل گران این موضوع می تواند صدمات زیادی به صنعت نفت آمریکا، که به تولید نفت شیل وابسته است، وارد کند. زیرا تولید نفت شیل در شرایطی که قیمت جهانی کمتر از ۳۰ دلار در هر بشکه است، برای تولید کننده های آمریکایی صرفه اقتصادی ندارد، به نظر می‌رسد دلیل نزول سنگین‌تر نفت تگزاس در مقایسه با نفت برنت همین عامل بوده است.

تا عصر دوشنبه قیمت نفت وست تگزاس ۴۰ درصد و نفت برنت ۷ درصد نزول کرد. کرک ادواردز، مدیر اجرایی شرکت لاتیگو پترولیوم، تولیدکننده نفت در تگزاس گفته است اگر قیمت نفت به طرز چشمگیری افزایش یابد. ۴۰ هزار کارگر فقط در حوضه پرمین غربی غرب تگزاس اخراج خواهند شد.حمل و نقل اهواز,حمل و نقل خوزستان,باربری,باربری اهواز,حمل کالای اهواز,حمل و نقل کالا,ترانسپورت کالا,ترانزیت کالا,نرخ باربری در اهواز,نرخ حمل و نقل اهواز,قیمت حمل بار از اهواز,تعرفه حمل کالا از اهواز,اهوازترابر,قیمت باربری اهواز,حمل بار اهواز,حمل انواع آهن آلات اهواز,اتوبار,تعرفه حمل بار از اهواز,لیست باربریهای اهواز,نرخ حمل حمل کالا از اهواز,بهترین باربری اهواز ,اوبار,باربری اینترنتی,حمل مصالح ساختمانی,حمل آهن آلات,بهترین باربری در اهواز,بهترین حمل و نقل در ایران,حمل ام دی اف از اهواز,حمل و نقل ام دی اف,حمل انواع چوب,لیست شرکتهای حمل و نقل اهواز,حمل کالا از اهواز,حمل کالا از خوزستان,حمل کانتینر,کمرشکن,بوژی,حمل محمولات سنگین و فوق سنگین,جابجایی بارهای ترافیکی,حمل بار ترافیکی,حمل بارهای حجیم,حمل و نقل,حمل و نقل سنگین,کمرشکن داران

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

شرکت حمل و نقل اهواز ترابر با سالها تجربه و فعالیت در حوضه ی حمل و نقل جاده ای آمادگی خود را جهت حمل انواع محمولات سبک ، سنگین و فوق سنگین اعلام میدارد
تیم ما با سالها فعالیت در زمینه حمل و نقل کالا (باربری اهواز) و مجهز به انواع کامیونها سعی بر آن دارد که رابطه ای طولانی مدت با مشتریان خود برقرار کند
 مهمترین هدف تیم اهواز ترابر کسب رضایت مشتریان است و در این راستا همه تلاش خود را میکند 
 گروه ما با عنوان  دست سرعت کشور در حوزه حمل و نقل کالا مفتخر به ارائه بهترین خدمات با بالاترین سرعت و بیشترین کیفیت میباشد
ترانسپورت کالا به عنوان اساسی ترین رکن در جهت رشد صنعت به شمار میرود از این رو شرکت حمل و نقل اهواز ترابر به عنوان بهترین و مجهزترین  شرکت حمل و نقل اهواز و خوزستان و قرار گرفتن در جایگاه اول استان و جایگاه سوم از میان 1081 شرکت حمل و نقل زمینی کالا از پیشگامان صنعت حمل و نقل کشور میباشد 

خبرنامه

ارسال