واکنش عربستان به ترور سردار سلیمانی: با ما مشورتی نشده و پهپاد مهاجم از قطر پرواز کرده / ریاض قصد دارد چه پیامی را به تهران برساند؟

واکنش عربستان به ترور سردار سلیمانی: با ما مشورتی نشده و پهپاد مهاجم از قطر پرواز کرده / ریاض قصد دارد چه پیامی را به تهران برساند؟
واکنش عربستان به ترور سردار سلیمانی: با ما مشورتی نشده...

اختلاف واضحی در موضع گیری رسانه های سعودی در خصوص حادثه ترور اخیر وجود دارد؛ برخی از اطلاع قبلی رهبری سعودی از این عملیات می گویند و معتقدند بن سلمان موفق شد جنگ را به داخل ایران بکشاند و ترور سردار با نفوذ ایرانی، در راستای همین هدف بوده است. اما خطاب رسمی سعودی، برخلاف رسانه ها، از ترور سلیمانی اظهار خشنودی نکردند و به نظر می رسد از عملیات آمریکا بی اطلاع بوده اند.
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
به گزارش نامه نیوز، خالد الجيوسي در رای الیوم نوشت: عربستان سعودی از ابعاد فاجعه ای که دونالد ترامپ با ترور سردار سلیمانی ایجاد کرد، آگاه است و می داند که تاسیسات نفتی اش و همچنین آمریکایی های حاضر در خاک عربستان، می توانند هدف حمله ایرانی ها قرار بگیرند.

در ادامه این مطلب آمده است: اختلاف واضحی در موضع گیری رسانه های سعودی در خصوص حادثه ترور اخیر وجود دارد؛ برخی از اطلاع قبلی رهبری سعودی از این عملیات می گویند و معتقدند بن سلمان موفق شد جنگ را به داخل ایران بکشاند و ترور سردار با نفوذ ایرانی، در راستای همین هدف بوده است. اما خطاب رسمی سعودی، برخلاف رسانه ها، از ترور سلیمانی اظهار خشنودی نکردند و به نظر می رسد از عملیات آمریکا بی اطلاع بوده اند.

همانطور که یک مسئول سعودی در گفتگو با فرانس پرس تاکید کرد که هیچگونه مشورتی در این باره با سعودیها نشده است و ظاهرا مشاوره در مورد این عملیات، منحصر به نخست وزیر اسرائیل شده و سعودیها تنها تلاش می کنند تنش ایجاد شده را کاهش دهند.

ریاض اهتمام زیادی به کاهش تنش ها و دور نگاه داشتن خود از معرکه حاضر دارد؛ چرا که در صورتی که ایران تصمیم به پاسخ انتقام جویانه بگیرد، عربستان بزرگترین نامزد دریافت ضربه از بازوان نظامی ایران است.

در واقع، پس از ترور سردار سلیمانی، عربستان سعودی در محاسبات خود تجدید نظر کرده و به وضوح، خواستار خویشتنداری طرفین، برای جلوگیری از افزایش تنش ها شده و ولی عهد سعودی، در تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی، بر ضرورت آرام شدن اوضاع تاکید کرد. این در حالی است که وزیر دفاع عربستان، خالد بن سلمان نیز به واشنگتن و لندن سفر کرد تا آنها را دعوت به خویشتنداری کند.

ظاهرا عربستان سعودی تا حدی از همراهی با آمریکا و اسرائیل خودداری کرده و سعی می کنند از دیدگاه نتانیاهو و ترامپ، که ترور سلیمانی را یک عملیات موفقیت آمیز توصیف می کنند، دوری کند.

در این میان، رسانه های سعودی، از جمله العربیه، در گزارشهای خود تاکید می کنند موشکی که خودروی حامل سردار سلیمانی را هدف گرفت، از پهپادی شلیک شد که پرواز خود را از پایگاه امریکایی در قطر شروع کرده و از این رو، طبق تحلیل های سعودی، قطر در چشم انتقام ایران قرار دارد. 

متوجه کردن مسئولیت ترور سلیمانی به سمت قطریها، برای سعودیها فایده زیادی دارد؛ چرا که می تواند پاسخ احتمالی ایران را از اهداف سعودی منحرف کرده و به سمت اهداف قطری سوق دهد. این در حالی است که عصائب اهل الحق، وابسته به حشد الشعبی تاکید کرده اند که پهپادی که خودروی سردار سلیمانی را هدف گرفت، از کویت پرواز کرده است و تمام گزارش هایی که از حرکت این پهپاد از قطر صحبت می کنند، اشتباه هستند.

بیانیه اهل الحق، به ردّ پرواز پهپاد از قطر اکتفا نکرده و کویت را مبدأ حرکت آن دانست، که همین مساله، سوالهایی را در مورد میزان اطلاع قبلی کویت از حمله و موافقت سران آن، مطرح می کند. این مهم، عصبانیت ایران از میزبانی کویت برای کنفرانس معارضان را توجیه می کند.

با این اوصاف، در صورتی که کویت بی طرفی در روابط خود با ایران را کنار گذاشته و به جبهه آمریکا پیوسته است، ایا می تواند تبعات پاسخ ایران و هدف گرفته شدن منافع نفتی خود را تحمل کند؟ بویژه آنکه معاون وزیر خارجه کویت، تاکید کرده است میزبانی از مخالفان ایران، کاملا شخصی صورت گرفته و این افراد، مورد محاکمه قرار می گیرند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
حمل و نقل اهواز,حمل و نقل خوزستان,باربری,باربری اهواز,حمل کالای اهواز,حمل و نقل کالا,ترانسپورت کالا,ترانزیت کالا,نرخ باربری در اهواز,نرخ حمل و نقل اهواز,قیمت حمل بار از اهواز,تعرفه حمل کالا از اهواز,اهوازترابر,قیمت باربری اهواز,حمل بار اهواز,حمل انواع آهن آلات اهواز,اتوبار,تعرفه حمل بار از اهواز,لیست باربریهای اهواز,نرخ حمل حمل کالا از اهواز,بهترین باربری اهواز ,اوبار,باربری اینترنتی,حمل مصالح ساختمانی,حمل آهن آلات,بهترین باربری در اهواز,بهترین حمل و نقل در ایران,حمل ام دی اف از اهواز,حمل و نقل ام دی اف,حمل انواع چوب,لیست شرکتهای حمل و نقل اهواز,حمل کالا از اهواز,حمل کالا از خوزستان,حمل کانتینر,کمرشکن,بوژی,حمل محمولات سنگین و فوق سنگین,جابجایی بارهای ترافیکی,حمل بار ترافیکی,حمل بارهای حجیم,حمل و نقل,حمل و نقل سنگین,کمرشکن داران 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

شرکت حمل و نقل اهواز ترابر با سالها تجربه و فعالیت در حوضه ی حمل و نقل جاده ای آمادگی خود را جهت حمل انواع محمولات سبک ، سنگین و فوق سنگین اعلام میدارد
تیم ما با سالها فعالیت در زمینه حمل و نقل کالا (باربری اهواز) و مجهز به انواع کامیونها سعی بر آن دارد که رابطه ای طولانی مدت با مشتریان خود برقرار کند
 مهمترین هدف تیم اهواز ترابر کسب رضایت مشتریان است و در این راستا همه تلاش خود را میکند 
 گروه ما با عنوان  دست سرعت کشور در حوزه حمل و نقل کالا مفتخر به ارائه بهترین خدمات با بالاترین سرعت و بیشترین کیفیت میباشد
ترانسپورت کالا به عنوان اساسی ترین رکن در جهت رشد صنعت به شمار میرود از این رو شرکت حمل و نقل اهواز ترابر به عنوان بهترین و مجهزترین  شرکت حمل و نقل اهواز و خوزستان و قرار گرفتن در جایگاه اول استان و جایگاه سوم از میان 1081 شرکت حمل و نقل زمینی کالا از پیشگامان صنعت حمل و نقل کشور میباشد 

خبرنامه

ارسال